Veronetka

BLOG

5 VÝHOD KREATÍVNEHO PÍSANIA DETÍ

Čítanie a písanie sú základné požiadavky kladené na deti už počas primárneho vzdelávania. Nie je tomu tak pre nič za nič. Obe tieto činnosti podporujú rozvoj mozgu, aby ho pripravili na riešenie zložitých úloh v dospelosti. Kreatívne písanie však u detí vyprovokuje oveľa väčší výbuch kognitívnych schopností. My vám teraz uvedieme niekoľko z nich a verte, že po prečítaní nasledujúcich riadkov budú k písaniu namotivované nielen vaše malé ratolesti.

 

1. Predstavivosť a kreativita

 

Písanie je skvelý spôsob na rozvoj kreativity a predstavivosti. Veď rozvíjanie deja i charakterov postáv si vyžaduje veľkú dávku fantázie. Preto musí i malý spisovateľ prichádzať s rôznymi alternatívami, ktoré v konečnom dôsledku cibria jeho myšlienkové procesy. No a všetky tieto skúsenosti tak môže v dospelosti využiť vo svoj prospech pri riešení pracovných ako aj osobných ťažkostí.

 

2. Sebavyjadrenie

 

Aj vy ste si všimli, že niekedy so svojím potomkom komunikujete ako s cudzincom? Keď príde na lámanie chleba a má vám vysvetliť, čo cíti, ocitnete sa v slepej uličke. Aj túto šlamastiku však dokáže kreatívne písanie excelentne vyriešiť. Cibrením slovnej zásoby a rozmýšľaním nad konaním jednotlivých postáv v ich príbehu totiž získavajú informácie o svojom vnútri, ktoré tak dokážu pomocou vhodných slov odkryť aj rodičom.

 

3. Budovanie sebavedomia

 

Široké lakte sú v dnešných nestálych časoch snáď najvhodnejšou výbavou do života. Preto ak aj vy máte doma malého introverta s vlastným svetom, môžete ho k odvážnym činom podnietiť práve pomocou kreatívneho písania. Písanie deťom dodáva viac príležitosti na sebapresadenie.  Aj malé úspechy postupne budujú ich sebadôveru.

 

4. Presvedčovacie schopnosti

 

So sebavedomím idú v ruka v ruke aj komunikačné a presvedčovacie schopnosti. Dobre napísaný príbeh si totiž vyžaduje veľa premýšľania, plánovania a dokonale ohýbanie jazyka. Je to teda skvelá škola na vyjadrovanie a presvedčovanie okolia o svojom názore prostredníctvom konania jednotlivých postáv.

 

5. Disciplína a organizačné schopnosti

 

Malí spisovatelia musia byť organizovaní. Svoje diela nevytvoria počas jednej hodiny slovenčiny, a pravdepodobne ani za týždeň. Na písanie si musia vytvoriť čas, ktorý pravidelne prenesú do svojho denného harmonogramu. Týmto spôsobom im kreatívna tvorba vytvára návyky pestujúce disciplínu a organizačné schopnosti.

 

© 2023 Veronetka, s.r.o.